Rakytník - drobné plody s veľkými účinkami

Kde sa vzal, tu sa vzal...

Rakytník patrí medzi najstaršie rastliny, pochádza z ďalekej Ázie a jeho využitie vedeli oceniť už starodávne národy. V tých časoch mal veľký prínos nielen ako plodina využívaná najmä v domácnosti, ale uplatňoval sa aj v medicínskej oblasti. Je jednou z mála plodín, z ktorej vieme zužitkovať doslova všetko: koreň, kôru, listy, kvety, plody a semená. Ker rakytníka je odolný voči mrazom a tuhej zime, vďaka čomu ho môžeme pestovať aj v našich podmienkach. Jeho vzácnosť potvrdzuje aj skutočnosť, že rodí v priemere každých 3 až 6 rokov. Bobuľky sú ukryté medzi ostrým tŕním, nakoľko sú malé a mäkké, pri ich zbere sa trochu natrápime. Skvelá správa je, že postupne dostáva táto všestranná plodina svoje miesto aj v našich špajzách, pridajte sa k nim aj vy.

 

Malé ovocie pod lupou

Rakytník má vysokú biologickú hodnotu, ktorej využitie sa uplatňuje hlavne v bežnej domácej spotrebe, ale aj v lekárskom prostredí. Je zásobárňou vitamínu C a bioflavonoidov, ktoré v značnej miere uľahčujú jeho vstrebávanie. Bioflavonoidy sú známe a pre naše telo prospešné svojimi antioxidačnými účinkami. Vedeli ste, že rakytník je jedno z mála ovocí, ktorého jedna bobuľka pokryje dennú dávku vitamínu C? V tomto jesennom období je najviac zaťažený náš imunitný systém, sme viac náchylní na infekcie a choroby. Jeho odolnosť si vybudujeme aj konzumáciou rakytníka, ktorý je bohatý na minerálne látky: železo, horčík, draslík, mangán, bór a kremík. Napomáha aj k regenerácii pečene, ktorej primárna úloha je zbavovať organizmus škodlivých látok. Priaznivo pôsobí aj na náš tráviaci systém, podporuje tvorbu žlče a tráviacich enzýmov. Jeho účinky sa osvedčujú aj pri ťažkostiach s kĺbmi a reumatizme. Rovnako si vieme pomôcť, aj v prípade kožných ochorení ako ekzém, lupus alebo dermatitída. Rakytník je teda univerzálny vo svojej celistvosti, má množstvo výhod nielen v kuchyni, ale aj v medicínskej oblasti, hlavne v tradičnej ázijskej a európskej.

 

To najlepšie z rakytníka

Bobule rakytníka sú skutočne veľmi kyslé, preto nie je úplne bežné, aby sa konzumovali priamo, ako sme zvyknutí pri iných plodinách ovocných kríkov. Práve preto, máme oveľa viac možností na spracovanie rakytníka, ako štandardne pri inom ovocí. Najčastejšie spôsoby na spracovanie rakytníka sú: sušenie, mrazenie, zaváranie, sterilizovanie alebo si vieme z neho dokonca vyrobiť likér.  Známe sú nám skôr hotové výrobky, ako za studena lisované šťavy, sypané čaje, „shoty“, džemy, sirupy, mrazený nespracovaný alebo sušený rakytník. Z listov rakytníka si viete pripraviť chutný čaj, ktorý má blahodarne účinky pri nachladnutí. Tak isto je vynikajúci v kombinácii s jabĺčkami a vlašskými orechmi, ako plnka na prípravu domácej štrúdle alebo bublaniny. Pre milovníkov mäsa, najmä diviny, ale aj pre vegetariánov je tu možnosť prípravy lahodnej omáčky, napríklad v kombinácii s brusnicami.

Pre bežné použitie je ideálne rakytník mraziť a máte ho tak k dispozícii počas celého roka. Ako sme spomínali, aj listy majú svoj úžitok, jednoducho ich vysušte a kedykoľvek si z nich viete pripraviť lahodný čaj. Ak zaradíte rakytník do jedálnička alebo ho zahrniete do domácej lekárničky ako medicínsky výrobok.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz