Ochutnajte jeseň!
Základom je sezónne stravovanie
Nachádzame sa na prelome ročných období. Z horúceho a pohodového leta sa presúvame do chladnejších jesenných dní. Zmena nenastáva len v počasí, premenou prechádza aj naše stravovanie. Pre naše zdravie je dôležité a hlavne prirodzené, sezónne stravovanie. Už v minulosti naši predkovia prikladali veľký význam stravovaniu podľa ročných období. V jednoduchosti povedané, vo väčšej miere by sme mali jesť jedlá a potraviny, ktoré rastú v danom ročnom období. Pre každé z týchto období, sú typické konkrétne potraviny, určite si v nich nájdete tie svoje. Ak sa v tomto čase rozhodnete pre tekvicu hokkaido, urobíte najlepšie ako viete.
Predstavme si tekvicu hokkaido
Povedali by ste, že pred pár storočiami sme ju v našej oblasti nepoznali? Našťastie si našla cestu z Japonska, aj k nám do Európy a dnes ju zaraďujeme medzi najpoužívanejšiu tekvicu vôbec. Hokkaido je tvorená prevažne z vody. Obsahuje vysoký podiel vlákniny, vďaka ktorej má blahodarný vplyv na naše trávenie.
Hokkaido je vyhľadávaná, aj kvôli množstvu betakaroténu, ktorý obsahuje. Betakarotén je farbivo patriace ku karotenoidom (antioxidantom). Vyberajte tú s najvýraznejšou oranžovou farbou – v dužine sa nachádza najviac tohto antioxidantu, podporíte ním nielen zdravie pokožky, ale aj očí. Hokkaido obsahuje pre naše telo nevyhnutný vitamín E, ktorý podporí náš imunitný systém. Veľké množstvo draslíka má rovnako veľký prínos pre naše telo, kde je tretím, najviac zastúpeným minerálom. Podporuje niekoľko dôležitých orgánov: srdce, obličky, mozog, ale aj svaly a zároveň udržuje naše telo primerane hydratované. Medzi významné živiny patrí taktiež sodík, nakoľko je jeho úlohou správna funkcia nervového systému. Častokrát to ale s jeho príjmom v jedle preháňame, pri tekvici sa toho obávať nemusíme, obsahuje ho veľmi málo. Tekvica má veľmi nízku kalorickú hodnotu a skvelú schopnosť zasýtiť, kvôli tomu je často využívaná aj pri znižovaní hmotnosti.
Využitie tekvice hokkaido v kuchyni
Hokkaido patrí medzi najpredávanejšie tekvice. Je veľmi obľúbená, pre svoju skvelú chuť, dostupnosť a trvanlivosť. Nezabúdajme na skutočnosť, že si uchováva všetky svoje vitamíny, dokonca aj mesiac po zbere. Každého si získa nenáročnou prípravou a jej univerzálnym využitím. Ako si vybrať chutnú tekvicu?
- Povrchové kozmetické škvrny na tekvici nemajú žiadny vplyv na jej chuť a kvalitu.
- Venujte pozornosť aj farbe, ako sme spomínali, čím je tekvica oranžovejšia, tým viac betakaroténu obsahuje.
- Mimoriadne praktické je, že tekvica vydrží dlho uskladnená a pred prípravou nie je nevyhnutné ju šúpať, nakoľko šupka varením alebo pečením rýchlo zmäkne.
- Zaraďujeme ju medzi suroviny, z ktorých môžeme pripravovať jedlá na sladko, aj na slano. Uvariť si z nej môžeme polievky, prívarky alebo upiecť chlieb.
- Vynikajúco chutí aj grilovaná a pečená. Za vyskúšanie určite stojí aj tekvicový koláč.
- Tak isto ako pri iných surovinách platí, že tekvicu vieme využiť v celej jej komplexnosti. Nevyhadzujeme ani tekvicové semienka, sú doslova zásobárňou živín a vitamínov.