Tipy a triky, Zdravý životný štýl

Vegetariánstvo a vegánstvo

Vegánska a vegetariánska strava

Jedálny lístok bez mäsa, je zdravý?

Spôsob života alebo výživový trend?

Vegetariánstvo a vegánstvo sú veľmi často diskutované, ale zároveň aj kontroverzné témy. Väčšina z nás sa stravuje tradičným spôsobom, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj mäso. Avšak stále viac ľudí sa prikláňa práve k rastlinnej strave.

Dôvody na začatie tohto typu stravovania sú rôzne. Zväčša ide o zdravie, ale častokrát je za tým aj náboženstvo alebo ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Aký je medzi týmito smermi rozdiel?

Vegetariánstvo patrí medzi najrozšírenejšiu formu stravovania, v ktorej sa z jedálneho lístka vylučujú všetky mäsové pokrmy. Jeho pôvod siaha až do dávnej histórie starovekého Grécka, kde sa prioritne hovorilo o tolerancii k všetkým živým bytostiam. Popularita narastá aj vegánstvu, ktorý svoje obmedzenia okrem mäsa rozširuje aj o mliečne výrobky, ryby, vajcia.

Nezabudnite dopĺňať všetky dôležité zložky potravy

Na úvod treba uviesť, že žiadny extrém nie je dobrý a na zdravie sa treba pozerať komplexne. Čo si pod tým môžete predstaviť? Človek, ktorý má v jedálnom lístku mäso neznamená, že sa automaticky stravuje zdravo. Ak si vyberá údeniny, polotovary a nekvalitné potraviny. V prípade, ak ho úplne obmedzí, tiež nemôžeme hovoriť o vyváženom stravovaní, pokiaľ budú pre neho náhradou spracované potraviny.

Ku kvalitne zostavenému jedálničku sa priblížime vtedy, ak máme v ňom všetky potrebné živiny pre správne fungovanie nášho tela. Ak vylúčime mäso, ktoré je hlavným zdrojom bielkovín, je dôležité, aby sme ho doplnili tými rastlinnými. Treba však pripomenúť, že bielkoviny rastlinného pôvodu majú často nedostatok určitých esenciálnych aminokyselín, preto ich považujeme za neplnohodnotné bielkoviny. Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť samo a musíme ich dopĺňať v strave.

Čo platí pre vegánstvo a vegetariánstvo?

Hlavne pre tieto dva smery platí, že rastlinné bielkoviny by sme mali prijímať z rozličných zdrojov. Náhrad za mäso máme naozaj dostatok, výber je dostatočne pestrý a každý si nájde to svoje.

Medzi najčastejšie používané patrí:

  • tempeh, ktorý je zdrojom kvalitných bielkovín a vitamínov (beta-karotén, vitamín C, kyselina listová). Aj keď ide o sójový výrobok, je vhodný oproti iným sójovým alternatívam, nakoľko prechádza procesom fermentácie.
  • Často používané je aj tofu, ktorého príprava je veľmi jednoduchá a na výber ho máte hneď v niekoľkých príchutiach.
  • Obľúbený je aj seitan, vyrobený z pšeničnej múky, dochutený je sójovou omáčkou, zeleninou a korením.
  • Za vyskúšanie stojí aj špeciálne pripravená zmes robi. Tvorí ju pšeničná bielkovina, červená repa, voda a koreniny, vizuálne dokonca pripomína mäso.

Vegetariáni a vegáni by mali myslieť na pravidelný príjem kritických mikroživín, medzi ktoré patrí aj zinok. V rastlinnej strave sa vyskytuje menej. Veľmi dôležité je aj železo, ktoré nájdeme vo vločkách, orechoch a v celých zrnách (špalda, ovos). No jeho vstrebateľnosť je oveľa nižšia ako pri mäse. Veľký význam pre náš organizmus majú aj omega 3 mastné kyseliny. Vo vyššej koncentrácii ich nájdeme v ľanových, konopných alebo chia semiačkach a orechoch. Avšak ich vstrebateľnosť je opäť nižšia, ako napríklad z morských rýb.

Pri zostavovaní jedálnička je dôležitý výber nespracovaných potravín. Ako napríklad strukoviny a zároveň pri tom myslite na sezónnosť, čerstvosť a kvalitu.

Ako sa rozhodnúť?

Pokiaľ sa aj vy práve rozhodujete, či zmeniť svoj aktuálny výživový smer na vegánstvo alebo vegetariánstvo. Vašou najväčšou motiváciou by malo byť zdravie!

Pred tým, ako sa do toho pustíte. Uistite sa, že máte dostatok informácii z overených zdrojov, pokojne využite služby výživového poradcu. Pri tomto type stravovania je dôležité, aby ste mali odborné znalosti o kombinácii potravín. O nahrádzaní jednotlivých zložiek a živín. Ak sa dáte na túto cestu, skúste si predstaviť, či budete vedieť takto fungovať do konca života a viete svojmu telu zabezpečiť všetko, čo potrebuje.

Pridaj komentár