Vychutnajte si jarné obdobie!

Zmena v šatníku, zmena na tanieri! 

Prichádza slnečná jar, po dlhých chladných mesiacoch je to ako za odmenu. Postupne obmieňame šatníky a dopĺňame ich novými kúskami. Veľmi podobný princíp platí aj v našom stravovaní. Zmena nastáva vo výbere potravín, v spôsobe prípravy jedál, ale aj v chuti. Neožíva len príroda, aj my máme lepšiu náladu, oveľa viac energie a prirodzene väčšiu potrebu sa viac hýbať. Všetko okolo nás rozkvitá, rastie, klíči a my by sme mali z toho vyťažiť všetko len to najlepšie a čo najviac.

Veľmi radi vám to uľahčíme, pripravili sme pre vás článok, ktorý vám poslúži ako sprievodca jarným
stravovaním, inšpirujte sa.

zdrave_ovocie_zelenina2

Ako by mal vyzerať jarný jedálny lístok?

 

Viete, čo majú všetky ročné obdobia spoločné? V každej sezóne by sme mali jesť len to, čo práve v danej oblasti rastie alebo aspoň sa k tomu čo najviac priblížiť. Jar je skutočne kúzelné obdobie, kedy si vieme urobiť kuchynské zásoby priamo v domácej záhradke alebo v lese, kde nájdeme rastliny, ktoré majú neskutočnú silu a energiu. Patrí k nim: pažítka, petržlenová vňať, žerucha, medvedí cesnak, žihľava, púpava, skorocel, valeriána a sedmokráska.

Jar praje aj všetkým milovníkom šalátov, práve v tomto čase zvyšujeme podiel zelenej a listovej zeleniny, čo súvisí aj s farbou, ktorá je typická pre toto obdobie a je to zelená. Pridať môžete aj krátkodobo kvasenú zeleninu a kyslú kapustu. Vo veľkej obľube je aj malá koreňová zelenina, ako: červenébiele reďkovky, kaleráb alebo pór. Jedálny lístok si obohatíme aj čínskou kapustou, cesnakom, špargľou, feniklom, špenátom a tak isto aj baklažánom. Z obilnín uprednostnite kuskus, bulgur, krúpy, jačmeň, ovos a guľatozrnnú ryžu, ktorá je rýchla na prípravu.

S prichádzajúcim teplým obdobím by sme mali celkovo náš jedálniček odľahčiť a zeleninu si tepelne kratšie upravovať. Skracujeme teda nielen tepelnú prípravu, ale napríklad viac naparujeme a blanšírujeme. Dlho varené vývary môžeme postupne vymeniť za ľahké, jarné, zeleninové polievky. Rozkvitá nielen príroda, ale aj náš tanier, už si len správne vybrať.

Zoznámte sa s nakličovaním

Jarné obdobie je ako stvorené pre nakličovanie, veľmi ochotne vám poslúži praktický pohár alebo nádoba na nakličovanie s nerezovým vrchnákom, s ktorým to zvládne každý začiatočník. Prostredníctvom klíčkov nášmu telu prirodzene dodáme dôležité minerály (železo, fosfor, horčík, vápnik), vitamíny, živiny a zároveň podporíme našu imunitu, trávenie a celkový metabolizmus. Vďaka klíčeniu sa zvýši antioxidačná vlastnosť semienok, nakoľko sa pri tomto procese značne zvyšuje obsah vitamínu C,E a vitamínov skupiny B. Výhody stále nekončia, zásluhou enzýmov nastáva premena zložitých škrobov na jednoduché sacharidy, ktoré naše telo ľahšie strávi. Čo všetko môžeme využiť na vypestovanie klíčkov?

Použiť môžete strukoviny ako: 

  • červená šošovica, mungo adzuki fazuľky
  • z obilnín to je jačmeň, ovos a pšenica
  • medzi obľúbené patrí aj rukola, brokolica, či žerucha

Raňajky, desiatu alebo akékoľvek hlavné jedlo si viete doplniť o chutné a mimoriadne zdraviu prospešné klíčky.

Želáme vám krásnu slnečnú jar

zdrave_ovocie_zelenina1

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz